przyjazne krzesła do każdego wnętrza Partner
19 02/2019

Jakie kolory sprzyjają lepszej jakości pracy....

....a jakich kolorów powinniśmy się wystrzegać projektując biuro? Warto się zastanowić, co tak naprawdę składa się na wygląd biura. Kolory ścian, podłoga, światło naturalne i sztuczne, meble, dodatki… Lista jest długa. Odpowiednia aranżacja wpływa na to, czy biuro będzie zwiększać efektywność pracowników i korzystnie oddziaływać na ich samopoczucie czy ten wpływ będzie pozytywny, czy negatywny. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nawet takie drobiazgi jak rośliny doniczkowe mają znacznie dla naszego nastroju, zdrowia i nastawienia do codziennej pracy.

O tym, czy dana kolorystyka nam się podoba, czy nie decyduje gust, czasami nawet nastrój. Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, a z nastrojem czasami trudno walczyć. Chcąc zbadać o jak najlepsze samopoczucie w biurze, należy zadbać o właściwe barwy wokół nas. Kolory oddziaływają na organizm człowieka i jego samopoczucie przeprowadzono wiele badań naukowych, z wynikami których warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o pomalowaniu ścian w biurze.

 

Popularna biel kojarzona z czystością, odpręża – podobnie jak zielony, która działa kojąco przede wszystkim na wzrok oraz niebieski mający dobroczynny wpływ na układ nerwowy]. Czerwony natomiast ma działanie odwrotne, ponieważ podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. To wpływ fizyczny, ale jak to przekłada się na wydajność w pracy? Ciekawym zagadnieniem jest dyskusja o tym, czy lepszy dla naszej efektywności jest kolor niebieski czy czerwony. Okazuje się, że wszystko zależy od rodzaju wykonywanych działań. Czerwień zwiększa wydajność pracowników podczas wykonywania zadań, w których liczy się zorientowanie na szczegóły i dokładność – w stosunku do barwy niebieskiej ta wydajność jest większa aż o 31%. Jednak jeśli zadania wymagają kreatywności oraz nieszablonowego myślenia, błękit jest znacznie lepszym wyborem. Skojarzenie z niebem czy wodą wywołuje uczucie spokoju, co sprawia, że niebieski to jeden z ulubionych kolorów większości ludzi. Zieleń natomiast to kolor, który kojarzy się z naturą – to barwa równowagi i harmonii. Wspomniany już korzystny wpływ na wzrok przekłada się na częste stosowanie w pomieszczeniach, gdzie długo pracuje się przy komputerze. Jako, że działa uspokajająco nie powinno się jednak go nadużywać, bo może to prowadzić do znudzenia i spowolnienia pracy. Warto zaznaczyć, że wpływ kolorów może być zróżnicowany w zależności od płci.

 

Badania pokazały, że różowy ogólnie pozytywnie oddziałuje na kobiety, natomiast ciemnozielony motywuje mężczyzn. Warto zainwestować w niewielkie elementy w różu w biurze, ponieważ ogólnie wpływa on pozytywnie na atmosferę. Zapraszamy do przeglądnięcia bogatej kolorystyki dedykowanej dla naszych produktów. Każdy powinien znaleźć w niej to co będzie odpowiedzią na potrzeby miejsca, osoby, czy też nastroju, zgodnie z powyższymi inspiracjami.

Następny
POWRÓT DO LISTY INSPIRACJI
DRUKUJ